יום שני, 4 ביולי 2016

היסטוריה של משחק הפוקימון

פוקימון הוא משחק תפקידים שנוסד בשנת 1996 שנוצר במקור על ידי סטושי טג'ירי. השם פוקימון הוא "מפלצות כיס" ביפנית. מוצר זה נרכש בזכינות על ידי נינטנדו, וזו הוציאה שני משחקי תפקידים ששווקו כמשחקי וידאו לקונסולת המשחקים הניידת שלה - גיימבוי. עם הזמן זיכיון זה הפך לזיכיון משחקי הוידאו השני בעולם מבחינת הכנסות, כשרק סופר מריו גובר עליו. עם הצלחת פוקימון - המותג התפתח, ונוסדו סדרת אנימה, צעצועים, משחקי קלפים, ספרים ועוד תחת זיכיון פוקימון. מאז ועד היום הרוויח הזיכיון כ-45 מיליארד דולרים ממשחק התפקידים ומכל המוצרים המשלימים.


כאמור, את המשחק פיתח מיצובישי טג'ירי עבור נינטדנו במשך 5 שנים. המשחק מבוסס על תחביב הילדות של טגי'רי - איסוף חרקים. במשחק השחקנים מתפקדים כ- "מאמני פוקימונים". הם לוכדים, אוספים ומאמנים פוקימונים. וזאת בכדי להילחם בפוקימונים אחרים. לכל פוקימון יש יכולה שונה ומיוחדת, ואם הם מנצחים בקרב עוצמתם וחוזקם עולה. ראוי לציין, שבאף קרב פוקימון אינו מדמם או מת, אלא מפסיד על ידי כך שהוא נשאר המום/מתעלף, ולא יכול להגיב למכה של יריבו. במשחק קיימים 721 דמויות של פוקימונים!!! וכמו כל משחק שקוצר הצלחות, המותג התמסחר, והוציא לאור ספרים ועד ליומני תלמיד.

ב-2001 תבע אומן החושים אורי גלר את פוקימון בסכום של 100 מיליון דולר על כך שהשתמשו בדמותו לפרודיה בלי אישורו. ביפן שודר פרק בו פוקימון מסוג על-חושי המחזיק תמיד כפית מכופפות בידו והיכולת שהמיוחדת שלו - היא התקפה על חושיץ.  גלר הוסיך וטען שדמות הפוקימון נראית אנטישמית, כקצין אס אס. בית המשפט  דחה את תביעתו.
ולאחר בצורת והיעדרות של למעלה מ-10 שנים, המותג שוב זכה להצלחה עם יציאת המשחק פוקימון גו. חבל שעיתוי של הצלחת משחק זה מדיע שנה אחרי שנשיא חברת נינטנדו "סאטורו יאוואטה" נפטר.

תגובה 1: